Badatelský klub - prosinec

Barvení rýže

V prosinci jsme se zaměřili v badatelském klubu do výroby vánočních dárků pro ty nejbližší. Samozřejmě to byly dárky s kouskem bádání. Jako první, čím jsme se zabývali, bylo barvení rýže.

Děti se v hodině rozdělily do skupinek a vybraly si barvu, která je nejvíce zaujala. Do misek s vodou sypaly potravinářské barvy a podle intenzity zbarvení pak ještě barvu dosypávaly. Do rozmíchaných barev nasypaly rýži a obarvovaly ji. Bavilo je pozorovat, jak se rýže postupně zbarvuje. Poté, co rýže v miskách byla důkladně obarvená, ji nasypaly do připravených tácků, obalených potravinářskou fólií. Malí badatelé se moc těšili na další hodinu, jak bude rýže vypadat po zaschnutí a jak budou plit své skleničky.

Vrstvení rýže

Do hodiny si malí badatelé donesli skleničky různých velikostí a tvarů. Těšili se, jak budou rýži podle své fantazie vrstvit. Zjistili, že je rýže po zaschnutí světlejší, než rýže mokrá. Po naplnění skleniček pak ještě každý namaloval vánoční obrázek a malí badatelé začali přemýšlet, koho svou skleničkou vlastně pod stromečkem potěší 😀.

Sádrové odlitky

V poslední hodině před Vánocemi malí badatelé dělali sádrové odlitky. Přinesli si na ně různé formičky. Sádru míchali v kelímcích s vodou a poté ji nalévali do olejem vymazaných formiček. Po zaschnutí odlitek z formiček vyndali. Zjistili, že sádra při tvrdnutí hřeje 😀. V závěru hodiny se všichni těšili pohledem na různotvaré odlitky. Odlitky si odnesli všichni domů, kde si je mohli ještě nabarvit.  Potěšit svým vlastním výrobkem pak mohli ještě malí badatelé někoho blízkého pod stromečkem 😀.

vychovatelka Helena Drahošová

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk