Dopis vnoučeti

               

4. března 2020 k nám zavítali senioři v rámci mezigeneračního projektu Dopis vnoučeti, který připravila Národní kronika spolu s projektem SenSen (Senzační senióři). Myšlenka vznikla v roce 2016, kdy psycholožka Elzbieta Dryll z katedry psychologie Varšavské univerzity iniciovala tentro projekt ve spolupráci se Sonjou Ehret z Gerontologického institutu na Univerzitě Heidelberg oslovily desítky seniorů po celém Polsku a Německu a požádaly je, aby napsali dopis reálnému či imaginárnímu vnoučeti. Nechyběly ani dotazníky o kvalitě života, jejich analýza a srovnání obou zemí.
V roce 2019 se projekt rozběhl také u nás, v České republice.

Moc si proto vážíme toho, že si senioři pro své mezigenerační setkání o vzájemných vztazích nejmladší a nejstarší generace vybrali právě naší školu. A jakpak tedy celé dopolední setkání vypadalo?

Vše se neslo v příjemné povídavé atmosféře, četly se dopisy vnoučatům, senioři představovali své dobové fotografie žákům 9. tříd s komentáři o tom, "jak to tenkrát bylo, když byli např. v jejich věku, čemu se věnovali, co dělali" a zpětně žáci zase okomentovali své fotografie ze svého současného života. Témata fotografií byla předem dána:

Kategorie č. 1 – zážitek: místo v okolí bydliště, kde zažili v dětství něco zajímavého

Kategorie č. 2 – volno: místo, kam v dětství chodili, když měli volno (například: kde si hráli nebo sportovali)

Kategorie č. 3 – rande: místo, kam chodili v době dospívání na rande

Kategorie č. 4 – oslava: místo, kde v dětství slavili rodinné oslavy

Kategorie č. 5 – kamarádi: místo, kde v dětství trávili nejčastěji čas s kamarády (spolužáky nebo kamarády ze sousedství)

 A tak se sedělo, povídalo, smálo, skákalo přes švihadlo, přebíraly se provázky na prstech, recitovaly básně a porovnávaly se vzájemně životy seniorů s životy dnešní mládeže, včetně vzájemných vztahů. 

A jak to máte vy se svými prarodiči? Vídáte se, povídáte si, znáte se, uděláte si na sebe čas?

 

  • Toto je jen malá ochutnávka fotografií, které během dopoledne vznikly. Senzační senioři jich nafotili mnohem, mnohem více a vytvořili z nich dvě prezentace: 

1. část prezentace SenSen ze setkání s žáky naší školy

2. část prezentace SenSen ze setkání s žáky naší školy

knihovnice, Lenka Klemšová

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk