Terénní exkurze Kotvice- Projekt TALENTMANAGEMENT

V rámci projektu Talentmanagement nás dnešní terénní exkurze zavedla do chráněné krajinné oblasti Poodří, konkrétně do oblasti Bartošovických rybníků a jejich naučné stezky „Kotvice“. I navzdory nepříznivému počasí jsme prošli část naučné stezky kolem Bartošovických rybníků, kde jsme pozorovali zástupce fauny – čáp bílý, volavka popelavá, hlemýžď zahradní, šidélko, a také místní fauny – rozsáhlé porosty již odkvetlého česneku medvědího, který vytváří podrost v mohutných lesích kolem rybníku. Do růstu těchto lesů není zasahováno člověkem, takže zde můžeme vidět přirozeně mrtvý strom, který slouží jako potrava a domov pro různé druhy brouků. Zjistili jsme, že typickou vodní florou je kotvice plovoucí, která patří mezi kriticky ohrožený druh a vyskytuje se pouze na několika místech v naší republice. Má velmi zajímavé plody.😃

Druhou částí exkurze byla návštěva Záchranné stanice živočichů, kde jsme si prošli všechny vnitřní expozice s možností vidět i další floru a faunu typickou pro tuto lokalitu. Pak jsme navštívili venkovní část, kterou tvoří výběhy nebo voliéry se zvířaty – dravci, krkavcovití, veverky, králík divoký aj., kteří nejsou schopni samostatného života ve volné přírodě, a to buď z důvodu poranění křídla, odstranění křídla, nebo fixace na člověka.😃

Exkurze byla velmi zajímavá, poučná i přínosná, protože jsme se naučili, že na vypadlé ptáče z hnízda je možno sahat a pach člověka na něm neulpí. Matka ho zpátky přijme za své, ale u mláděte savce to neplatí, protože na něm pach člověka ulpí. Už dnes se těšíme na další část projektu, která nás zavede buď do pralesu Mionší, na Lysou horu, nebo se podíváme do hlubin Macochy.😄

Mgr. Vladimíra HORÁČKOVÁ

Tato akce byla finančně podpořena z rozpočtu statutárního města Ostrava.

ostrava logo

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk