Výjezd do Dánska a Švédska - 4.B

V termínu od 15. -19.5.2023 jsme se vydali po stopách H.CH.Adersena.  Vzdělávací výjezd, který plně financovali rodiče žáků, byl zaměřen především na historické památky, kulturu, ekologii a geografické zajímavosti Dánska.  Před samotným výjezdem žáci pracovali na pracovních listech, díky kterým nejen poznali historii Dánska, jeho zřízení, měnu a mnoho zajímavostí. Také se důkladně seznámili se zvířaty v The Blue Planet, kde pak využívali nabytých znalostí, pracovali s QR kódem i překladačem, aby si znalosti rozšířili. Aktivně používali angličtinu, nejen aby si sami nakoupili.

Cesta trajektem byl velký zážitek. Přepravili jsme se jim z Německa do Dánska. Tam jsme navštívili centrum Kodaně, známou ulici Nyhavn, přístav se sochou malé mořské víly, kostel sv.Frederika, hrad Rosenborg a přilehlé nádherné zahrady v plném květu. Sledovali jsme s údivem, jaká je Kodaň ekologické město. Automobilová doprava minimální a všude cyklisté J. Krásným zážitkem byla návštěva The Blue Planet- Národního dánského akvária. Obrovská akvária s možností si některé druhy ryb pohladit. Nepopsatelné, ale můžete se podívat na uvedený odkaz:

https://denblaaplanet.dk/en/welcome/

V Helsingorgu jsme zavítali do Street foodu, kde děti ochutnávaly delikatesy z různých koutů světa. S plnými bříšky jsme se přesunuli na hrad Kronborg, z jehož hradeb bylo vidět Švédsko. Tam jsme se přesunuli po Öresudském mostě přes moře a tunelem pod hladinou moře.  Velmi krásný a netradiční zážitek. Přesunuli jsme se tak z Dánská do Švédska, kde jsme navštívili Malmö. Děti si užívaly pláž s dlouhým molem a výhledem na nejvyšší budovu Švédska.

Poslední den jsme stávili v Billundu v Legolandu. Některé věci jsou nesdílné, a tohle je jedna z nich. Nelze popsat tu spoustu nádherných a impozantních staveb z Lega, které jsou v obrovských velikostech, hýbou se, a připadáte si jako obři v Lego světě. Množství atrakcí, kterých si děti užily do sytosti. Všichni jsme si nakoupili nějakou tu zajímavou stavebnici a vydali jsme se na cestu domů.

Mgr.Delinčáková Monika

Evropská výtvarná přehlídka EVROPA 2050

V březnu nám na školu přišla pozvánka k účasti v mezinárodní výtvarné přehlídce. Zhlédli jsme s žáky video z předešlého ročníku a řekli jsme si: „Proč to nezkusit?“

Tématem letošního ročníku je představení regionu, ve kterém žijeme. Jenže ono to není vůbec jednoduché, když máte výtvarku jednu hodinu v týdnu a máte zvládnout poměrně velký formát A2. Navíc je třeba se rozhodnout, co všechno chce člověk vypovědět o tématu , dát tomu výtvarnou podobu, zvládnout techniku a pak už jen tvořit a tvořit.

Zvolili jsme techniku kresby akvarelovou pastelkou. Z osmi tvůrců vydržela při této náročné práci jen čtveřice žáků. Kreslili jsme v kuchyňce, ve školním informačním centru, u paní učitelky v kabinetě, ve škole i doma a přenášeli jsme výkresy ve velkých slohách tam a zpět jako kočka koťata. Setkávali jsme se ráno i odpoledne a každá minuta byla dobrá.

Výsledkem vší té usilovné práce od března do začátku června je 5 výkresů A2, které byly přihlášeny do regionálního kola na ÚMOb Ostrava-Jih.

Po vyhodnocení všech vystavených prací dne 5.6. odborná porota rozhodla, že dvě z našich prací poputují do národního kola, které bude v Praze.

Je to dílo ZNOVUZROZENÍ MĚSTA Elen Čihákové ze 7.C, které získalo 1. místo a dílo VÝVOJ MĚSTA Venduly Štverkové ze 7.B, které získalo 2. místo.

Dalšími tvůrci, kteří svá díla vystavovali v regionálním kole jsou: Hanka Králiková ze 7.C a Klára Nováková z 8.A.

Všem těmto žákům děkuji za vytrvalost a dotažení práce do konce v náročných podmínkách. Postupujícím budeme držet palce!!!

Mgr. Renata Telingerová

Hrajeme si s Merkurem

Dne 6. 6. 2023 proběhla na ZŠ Volgogradská soutěž ,,Hrajeme si s Merkurem”, která měla prověřit žáky ve své zručnosti a schopnostech pracovat ve dvojčlenných družstvech. Za ZŠ Provaznickou reprezentovali žáci kroužku fyziky ve složení Jiří Benko a Simona Novotná, Klára Havlíková a Amélie Gorčíková a poslední družstvo tvořila Pavlína Stratilová a Michaela Kamidrová. Všechna tři družstva prokázala svou šikovnost.

Ing. Kamil TITZ

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk