Výprava za lidovými řemesly

V poslední době dost často slýcháme ve svém okolí a v médiích, jak pomalu mizí některé tradiční způsoby výroby a že její podstatnou část začínají přebírat stroje. Ale pozor, není tomu úplně tak, jak jsme se dnes vypravili osobně přesvědčit za lidmi a firmami, které se snaží udržovat naše kulturní dědictví a předávat jej dalším generacím.

Jako první jsme vyrazili do Vsetína do firmy IRISA, kde vyrábějí skleněné foukané vánoční ozdoby. Hned při příchodu do výrobní haly nás ofoukl horký vzduch, ve kterém pracovníci pod plamenem o teplotě 700°C během každé směny nejdříve vyfouknou v průměru 500 kusů baněk na jednoho a ve špičce dokonce i 1000 s přesností na 2mm.😤 Tyto baňky pak pomocí roztoku dusičnanu stříbrného a dalších chemikálií postříbří a ručně pokreslí nebo polepí. Měli jsme štěstí, že jsme mohli vidět vánoční ozdoby, které se objeví již v letošním roce na stromečcích. A co myslíte? Copak bude hitem letošní sezóny? Ne, zlatá ani červená baňka to není, ani kaktus 😄 Ale věřte, nevěřte, je to paprika, rajče a jiná zelenina v podobě skleněných ozdob 😍 Tak tomu říkáme překvapení!

Poté jsme se zajeli podívat do Valašského Meziříčí do ruční manufakturní dílny, kde se tkají nebo pletou gobelíny - koberce, které se zpravidla věší na stěnu jako obrazy. Kolik si myslíte, že stojí výroba 1m2 a jak dlouho trvá utkání koberce o rozměrech pouhých 2x2m? Neuvěřitelných 15000Kč minimálně a 4měsíce a déle! 😮😮 A to šikovné ruce tamních dělnic dokážou zrestaurovat gobelíny staré i 600 let nejen z naší země, ale i celého světa! 😍 Úžasný výkon!

Když se nám z těch cen, rozměrů a let mnohým začala točit hlava, některým zřejmě i z hladu 😊 , nastal čas posilnit se v místní retro kavárně, dát si něco dobrého na zub, porovnat sílu svých svalů nebo výdrž dětské houpačky a skluzavky a poté vyrazit potěšit čichové buňky do firmy Unipar, kde jsme se dozvěděli, jak se vyrábějí svíčky z ropy pomocí vysokotlakého lisování pod tlakem až 1MPa. Vůbec jsme netušili, že svíčky vyvážejí do celého světa a zejména do Saúdské Arábie, kde se cena svíček pohybuje od 1600Kč a výše 😈 Naše peněženky však nemají v sobě obnosy hodné šejků tamních zemí, proto jsme si mohli za odměnu sami obarvit a vytvořit libovolné barevné vzory na mnohem menších svíčkách, o to více jsme se přitom pobavili 😄 a v prodejně jsme pak svým nejbližším koupili svíčky s vůněmi, o kterých mnozí z vás nemáte ani ponětí! 😊 Nádhera, o které jsme ihned informovali své příbuzenstvo, pravda až poté, co jsme několik minut hledali v okolí signál 😋

Na závěr jsme navštívili Svět kamenů, kde co se cen týče by se z nich zatočila hlava nejednomu šejkovi či movitějšímu milionáři! Zato vystavované minerály byly opravdu nádherné. 😍 Zářily všemi barvami, třpytily se a měly úžasné tvary a podle popisků vedle nich i schopnosti! Léčí snad veškeré nemoci 😇 Jen škoda, že některé vážily 100 a více kilogramů, jinak bychom si takový parádní kousek určitě s sebou odvezli domů 😃 Místo toho jsme si odvezli prima zážitky, nové zkušenosti a v neposlední řadě i poznatek, že díky šikovným rukám některých lidí výše zmiňovaná řemesla hned tak nezaniknou! 😉

Mgr. Mario ZEMÁNEK

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk