Badatelský klub – březen

Krystalizace soli:

V měsíci březnu převzala vedení kroužku „Badatelský klub“ p. vychovatelka Helena Drahošová. A co jsme celý měsíc dělali? Na začátku měsíce si malí badatelé vyzkoušeli krystalizaci soli. Nejdříve se podívali, jak vypadají krystaly soli pod mikroskopem. Poté si udělali nasycený solný roztok, do kterého vložili vlnu se sponou namotanou na tužce, a bádání mohlo začít. Po týdnu se malí badatelé nestačili divit, jaké krystaly se na vlnách vytvořily. Vysvětlili jsme si, jak a proč takové krystaly vlastně vznikly. Byla to opravdu krásná podívaná. Poté si všichni zaznamenali postup a vše co vyzkoumali do pracovního listu.

Mandaly:

Co je to mandala? Zpočátku to nikdo nevěděl. Postupně byli malí badatelé zasvěceni do světa mandal. Dozvěděli se, odkud slovo mandala pochází, co znázorňuje, kde v přírodě mohou mandaly najít. Téma se jim velmi líbilo a tak jsme se jimi zabývali po zbytek měsíce.

Mléčné mandaly:

Začali jsme mandalami z mléka s názvem „Proč se barvy bojí“. Do mléka děti postupně po lžících vlívaly potravinářské barvy rozpuštěné ve vodě a tak vznikaly na talíři krásné barevné mandaly. Ty zmizely rázem po kápnutí jaru. Vysvětlili jsme si, proč tomu tak je.

Mandaly z přírodnin:

Další hodinu si malí badatelé vytvářeli mandaly vlastní z různých materiálů a přírodnin. Bylo pěkné pozorovat, jak všichni přemýšlí nad tvary a jaký materiál pro svou mandalu zvolit. Tvorba je moc bavila a všem se mandaly moc povedly.

Kreslené mandaly:

Poslední mandaly, kterými jsme se zabývaly, byly kreslené. Děti měly na výběr různé obrazce a každý si vybral tu, která se mu nejvíce líbila. Práce s mandalami mají uklidňující účinek a to se také potvrdilo. Při jejich tvorbě i vybarvování byli všichni malí badatelé tak zaujatí, že bylo v učebně naprosté ticho a blahodárný klid 😂.

                                                                                                                                                                                                                                                                         vychovatelka Helena Drahošová

logoESF MSMT

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk