HAM !

Realismus ve výtvarném umění má své kořeny v 19. století.  Je to výtvarná forma, která se dívá na svět objektivně, bez idealizace. Ve středu zájmu je všední skutečnost.

Rozhodli jsme se se žáky v  6. a  7.  ročníku realisticky ztvárnit to, co je pro většinu denně ve středu zájmu- jídlo.  Zvoleným materiálem pro vytvoření reliéfního zpracování tohoto tématu byl barevný papír.

Přetavit dvojrozměrný materiál do plastického zobrazení pomáhala chuť na oblíbené jídlo. Představa chutného pokrmu žáky vedla při stříhání, mačkání, trhání, tvarování,  lepení,  barevného kombinování bez nutnosti pobízení k práci.

Na papírovém tácku, který byl podkladem pro kompozici, vznikly vizuálně zajímavé objekty: kuřecí stehno, sushi, amolety s borůvkovou náplní, pizzy různých druhů, hranolky a dokonce svíčková s knedlíky! Slavnostní tabule (výstavka k hodnocení) byla opravdu bohatá a barevná.

Uvedené realistické objekty budou nějaký čas zdobit školu a třídu, ale lákavá představa dobrůtek v reálu určitě přesáhla hranice školního vyučování.

Mgr. Renata Telingerová