Víkendový pobyt rodičů s dětmi - Baťův kanál

Rok se s rokem sešel a jako tradičně uspořádalo SRPŠ pro rodiče s dětmi velmi populární víkendový pobyt tentokrát😂 nejen na relaxaci, poznávání krás naší země ale i na rozvoj technické a bilingvní gramotnosti dětí. Možná se Vám to zdá nemožné, jak o víkendu zaujmout rodiče a jejich ratolesti tak, aby se učili společně, proto čtěte, jak se to podařilo právě nám 😄.

Nejprve jsme se všichni bez rozdílu vyznání modlili, aby nám vyšlo počasí, protože to ze začátku vypadalo, že se ještě aprílové počasí nehodlá vzdát, ale povedlo se a již při srazu před školou byli mnozí zaskočeni, že místo teplých mikin si měli opravdu vzít raději opalovací krém 😂, ale nepředbíhejme. Vyrazili jsme tedy v pátek busem do Filipova, kde se nám minule tolik líbilo, že jsme svůj slib, že se sem jistě ještě někdy vrátíme, splnili. Po příjezdu do hotelu a ubytování začali rodiče relaxovat 😃 každý po svém, ale děti se hned pustily do vyrábění papírových tašek s přírodními motivy. Nutno dodat, že všem se tašky nadmíru povedly 😍 a to i přesto, že zpočátku některé z nich měly jisté obavy co se týče jejich uměleckého nadání 😂. Každé dítko pak dostalo odměnu za svůj výtvor a většina z nich si šla ještě před spaním protáhnout svá těla na prolézačky, kuželky nebo pohladit kozy a ovce ve výběhu, zatímco jejich rodičové si společně zapívali hity jejich mladých let při kytaře 😁.

V sobotu ráno jsme posnídali nikoliv v trávě 😇, ale na sluncem zalité předzahrádce hotelu a vyrazili busem do přístaviště lodí Baťova kanálu. Po nezbytné instruktáži kapitánů lodí jsme pak nasedli na plavidla a vyrazili na několikakilometrovou plavbu po vodě do Strážnice. Samozřejmě, hned při startu nebo spíše rozjezdu lodí se ukázalo, že řízení nebo jejich ovládání sice vypadá jednoduše, ale motory, fyzikální zákony a hmotnost cestujících na palubě dělají své 😂 Takže o drobné kolize, 360 stupňové otáčení lodě kolem osy nebo startování "chcíplého" motoru nouze nebyla 😋 Ale vše jsme nakonec vychytali tak, že si mnozí mohli během plavby zavzpomínat na některé legendární filmy např. Titanic 😁 a vyzkoušet si i pozice, o kterých vždy snili 😂 Cesta krásně a pomalu ubíhala až ke zdymadlům, kde si mohly děti prohlédnout na vlastní oči jejich princip a funkci, zatímco rodiče zajišťovali jejich pitný režim a nezbytné občerstvení 😂 Vylodění ve Strážnici proběhlo bez problémů a po nezbytném a vydatném obědě nám zbyl ještě i čas si prohlédnou náměstí, zvonici a okolí přístavu.

Cesta zpět, ačkoliv jsme se plavili proti proudu, nám utekla jako voda 😂, zřejmě i proto, že už jsme se s lodními motory sžili natolik 😃, že někteří se odhodlali mezi sebou zasoutěžit v předjíždění. Asi se nedozvíme, jak se na soutěžící lodě dívaly všudy přítomné kachny, jedna želva a spousta ryb a ptáků kolem, které jsme pozorovali, ale jedno je jisté, do cíle a správného místa v doku jsme dojeli všichni a na čas! 😂

Večer přišla na řadu opět relaxační chvilka pro rodiče, zatímco děti soutěžily ve stavění lodí ze stavebnice Merkur a pak si prosvištěly anglická slovíčka a věty v zábavném kvízu, ve kterém nebyla nouze o legraci a vtipné hlášky 😃😃😃 A protože každý správný námořník musí mít i odvahu a kuráž, otestovali jsme tyto vlastnosti na našich dětech hned, jak se setmělo na stezce odvahy 😎 Inu, musíme se pochválit! Tentokrát všichni došli do cíle bez psychické újmy a nějaké to spadnutí do bláta nebo kaluže nikoho nevyvedlo z míry 😇 Takže každý byl odměněn sladkostí a hlavolamem, s čím však nepočítali ti rodiče, kteří si chtěli u táboráku v klidu zazpívat a opéct párky, protože se na ně nečekaně vrhly jejich ratolesti s prosbou, jak se to vlastně řeší, ten hlavolam? 😃😃 Našli se však tací, kteří pomoc rodičů nepotřebovali a vyřešily hlavolam hravě, jiní naopak měli na pokojích jistě bezesnou noc, kdo ví...😃😃😃

Každopádně ráno byli všichni jak rybičky nebo spíš jak pulci 😃😃, které jsme nalovili v místním rybníčku pro pozorování ve škole a vyrazili jsme na hrad Buchlov. Z hradu byl nádherný výhled po okolí a během prohlídky hradu jsme vyrazili dech paní průvodkyni, jak jsme chytří, když jsme správně popsali záhadný předmět visící ve zbrojnici na zdi, že se jedná o "náhubek" 😂 - přesněji řečeno klevetnici. Z hradu jsme cestou dolů do údolí pozorovali místní faunu a flóru na naučné stezce a protože nás biologie rostlin zajímá trochu více, rozhodli jsme závěr výletu zakončit v zahradách zámku Buchlovice. Krása rostlin, keřů, stromů a flóry zaujala některé z nás natolik, že si některé exempláře odvezli s sebou domů 😃 Ne, nebojte se, nic jsme ze zahrad nezcizili!! 😀 Za všechny rostlinky jsme řádně zaplatili a máme i účtenku včetně EET. 😂

Ještě se někteří před odjezdem stihli honem zchladit v místní kašně a nikomu se nechtělo věřit, že vše tak rychle uběhlo!😪 Aby jsme měli však na výlet hezkou vzpomínku, obdrželo každé dítě pamětní list a drobné ceny na památku. 😍 Ale nebuďte smutní, již teď pro nás plánuje SRPŠ další super akci, ale pššt, prý je to překvapení!!! 😛 Takže sledujte naše stránky a určitě se příště přihlašte, bude to stát jistě za to!! 😋😋

P.S.: Děkujeme panu Hlavicovi za zakoupení cen pro děti ve formě hlavolamů, se kterými si dlouho nevěděli rady i jejich zkušení rodičové  😍

Mgr. Mario ZEMÁNEK, Helena DRAHOŠOVÁ

Tato akce byla finančně podpořena z rozpočtu statutárního města Ostrava.

ostrava logo

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk