Světlo ve tmě - IX.A

 Hlavní myšlenka: Když budeme spolupracovat, přežijeme.

„Když se probudíte v den, o kterém náhodou víte, že je to středa, a všechno kolem připomíná neděli, začnete tušit, že něco není v pořádku.“ Těmito slovy začíná science-fiction kniha Den trifidů Johna Wyndhama. Příběh o konci světa. Co kdybychom vám ale řekli, že konec světa už začal, že jsme přímo v něm a probíhá všude kolem nás, aniž bychom si toho výrazně všimli?

Klíčová slova: apokalypsa, zahrada budoucnosti, obnova, spoluutvářet, péče, respekt, maska, totem

Doslova nás pohltil obrovský prostor v objektu bývalého Bauhausu, v němž dočasně sídlí Plato- ostravská galerie modeního umění. V něm jsou „ostrůvky“- Šatna, Knihovna, Bar, Kino atd.- designové objekty užitého umění mladých autorů.

Přišli jsme sem ale za novými zážitky na edularp Světlo ve tmě. Tmu jsme poznali záhy- lektorky nás „oslepily“ šátky na očích. Nezbývalo než zapojit další smysl- sluch. Zvukový doprovod nás lehce zmatené dovedl do ztemnělého kinosálu. Dramatická hudba a projekce opuštěného města nás provázely na další cestě za neradostnou vizí zkázy světa, jak ho dnes známe.

Je ještě možné zachránit Život na Zemi? Které hodnoty se vytrácejí a přitom jsou nezbytné pro přežití? Co tedy můžeme my  sami udělat ?

Přece spojit se, spolupracovat, vytvořit hodnoty nové! Vrhli jsme se ke stolu s přírodninami a se spontánností a tvořivostí nám vlastní jsme ve skupinkách tvořili totemy a masky jednotlivých „kmenů“- nových společenství.

Takto vyzbrojeni jsme vstoupili do dalšího ze zajímavých prostorů galerie- Postapokalyptické zahrady, kde trosky po zanikající civilizaci začíná pokrývat bujně rostoucí zeleň nehynoucí přírody.

Naším úkolem bylo vydat se hledat vzácnou květinu a svou cestu si natáčet na mobil. Záhy jsme zjistili, že obojí je velice náročné. Skupina, která vytvářela se zaujetím filmové drama popisující těžké putování, prošvihla obě vzácné květiny. Ty ukořistila druhá skupina, která se dravě vrhla do hledání trofeje. Naštěstí se skupiny nevyhubily v boji o kořist, ale civilizovaně se domluvily a prohlédly si, co nafilmovaly.

Když jsme se všichni odmaskovali, v zákoutí s posezením u vodní hladiny jsme si o dnešní akci popovídali, vysvětlili pár filozofických pojmů, dosud neznámých, a zhodnotili zážitky.

Odcházeli jsme naplněni poznáním, chutí do života a hladoví

IX.A +  Mgr.R.Telingerová + IX.A

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk