Obhájili jsme titul Ekoškola

Náš Ekotým se sešel na slavnostnější schůzce, kde jsme oslavili znovuzískání titulu Ekoškola. Každý mohl ochutnat kousek dortu ve tvaru březového pařezu a přitom i přemýšlet, co nového vymyslí na další období v oblasti ekologie a environmentálního vzdělávání tak, aby to bavilo nejen je ale i jejich spolužáky.

Hodnotící zprávu si můžete přečíst ZDE.

Ekospojky ve školním roce 2015/2016

Od tohoto školního roku jsou členové ekorady z řad žáků zároveň ekospojkami v tomto složení:

•  5.A Veronika Kořenková, Pavel Smékal
  •  5.B Viktorie Böhmová, Nikola Sasínová
  •  6.A Petr Matoušek, Terezie Mikšíková
  •  6.B Natálie Lukačovičová, Filip Valchář
  •  7.A Filip Doubrava, Samuel Kovář
  •  7.B Michal Rylko, Alexandr Töth
  •  8.A Patrik Pustka, Tadeáš Prak
  •  8.B Klára Rehovičová, Nikola Nitková
  •  9.A Petra Horváthová, Lenka Kolariková
  •  9.B Melanie Köverová, Adéla Michálková

Schůzky EKOteamu probíhají 5-6x ročně dle aktuálních potřeb, zápisy z ekorady jsou dostupné u koordinátora EVVO nebo ředitele školy.

Složení EKOtýmu a rozdělení kompetencí ve školním roce 2015/2016

I v letošním školním roce 2015-2016 bude naše škola plnit roční plán EVVO, jehož součásti je akční plán ZŠ Provaznická a plán EVVO (ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty) pro školní rok 2015/2016.

Složení Ekotýmu školy z řad pedagogických a nepedagogických pracovníků:

Mgr. Vladimíra Horáčková – koordinátor EVVO

Mgr. Libuše Přikrylová – vedení školy

Mgr. Lenka Janečková – doprava

Mgr. Lenka Šalomounová – energie

Bc. David Truhlík – Zelená škola, zdravý životní styl

Mgr. Mario Zemánek – energie, zpracování ekostopy

Mgr. Viktor Dořičák – voda

Jana Daňková – správní zaměstanci

Mgr. Vladimíra Horáčková – koordinátor EVVO

• Zodpovídá za vypracování akčního plánu, ekologického plánu a ročního projektu školy
  • Připraví veškeré podklady pro úspěšnou obhajobu titulu EKOŠKOLA ve spolupráci se sdružením TEREZA. Přihláška k obhajobě bude poslána do 10/10/2015 – viz. termíny pro obhajobu titulu.
  • Kontroluje plnění akčního plánu, rozpis ekologických výchovných programů pro žáky, seznamuje vyučující s nabídkou seminářů, školení a soutěžemi v rámci EVVO.
  • Koordinuje účast na aktivitách Lesní školy, VITY, Rozchodníku aj. a soutěžích v ZOO.
  • Podílí se na organizaci a spolupráci v rámci oslav „Dne Země“ na náměstí SNP Ostrava – Zábřeh.
  • Vede přehled o aktivitách – naučných programech, školeních, školních soutěžích v rámci EVVO, kterých se škola v daném školním roce zúčastnila.
  • Aktualizuje informace na eko-nástěnce před učebnou přírodopisu, nástěnkou Ekomozku, prezentuje aktivity školy ve spolupráci s ostatními členy ekotýmu v médiích, př. Jitrocel, Jižní listy, Bedrník.
  • Organizuje schůzky pracovníků ekotýmu školy, žákovského ekotýmu vč. ekospojek.
  • Koordinuje práce na školní zahradě, skleníku, okolí školy vč. květinové výzdoby ve škole.

Mgr. Libuše Přikrylová – vedení školy

• Ve spolupráci s koordinátorem EVVO  dohlíží a kontroluje plnění ročního plánu.
  • Zajišťuje komunikaci mezi školou a vlastníkem školní zahrady v oblasti údržby školního pozemku, možnosti další výsadby a úpravy pozemku v souladu s akčním plánem EVVO.

Mgr. Lenka Janečková

Téma: DOPRAVA

• Spolupracuje na přípravě akčního plánu EVVO.
  • Zajišťuje výukové akce na dopravním hřišti.
  • Organizuje zábavné soutěžní odpoledne pro žáky I.stupně s dopravní tématikou.
  • Spolupracuje s Městskou policií  a plánuje termíny besed.
  • Podílí se na organizaci cyklovýletů, účastní se dopravních soutěží.

Mgr. Lenka Šalomounová

Téma: ENERGIE

• Spolupracuje na přípravě akčního plánu EVVO.
  • Sleduje nabídku výukových akcí k tématu Energie.
  • Kontroluje a aktualizuje popisky vypínačů ve třídách i na chodbách školy.
  • Kontroluje zavírání oken a zhasínání světel v průběhu dne.
  • Zodpovídá za celoroční žákovský energetický audit – zateplení, teplota ve třídách, úspora energie.
  • Vede statistiku spotřeby energie za jednotlivé školní roky.

Bc. David Truhlík:

Téma: ZELENÁ ŠKOLA, ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL

• Spolupracuje na přípravě akčního plánu EVVO.
  • Organizuje, vyhodnocuje a vede statistiku v rámci soutěží  ve třídění odpadu – Recyklohraní, Víčkománie, Papírová škola.
  • Aktualizuje výsledky, umístnění ve sběrových akcích na nástěnce Ekomozku, vč. organizací sběrových akcí v průběhu školního roku.
  • Koordinuje účast žáků na sportovních soutěžích.
  • Vede žáky ke zdravému životnímu stylu.
  • Spolupracuje na příspěvcích do ekologických časopisů Jitrocel, Bedrník, Jižní listy aj.
  • Podílí se na propagaci a prezentaci školy.
  • Spolupracuje na příspěvcích do ekologických časopisů Jitrocel, Jižní listy, Bedrník.
  • Hledá nové možnosti v oblasti recyklace, třídění odpadu a sběrových akcí v rámci školy.

Mgr. Mario Zemánek

Téma: ENERGIE – ENERGIE POMOCÍ EKOSTOPY

• Spolupracuje na přípravě akčního plánu EVVO.
  • Sleduje nabídku výukových akcí k tématu Energie.
  • Zodpovídá za přípravu podkladů a následné vypracování Ekostopy.
  • Zjišťuje teplotní režim školy – měření teploty, zpracování údajů do grafické podoby.
  • Organizuje exkurze do oblasti Dolních Vítkovic – U6, vysoké pece, závod Hyundai.
  • Podílí se na aktualizaci a vzhledu webových stránek Ekoškoly.

Mgr. Viktor Dořičák

Téma:  VODA

• Spolupracuje na přípravě akčního plánu EVVO.
  • Zajišťuje umístění výstupů z projektu a ekologických témat na chodbách školy během roku.
  • Pravidelně monitoruje spotřebu teplé a studené vody ve škole.
  • Podílí se na organizaci Dne Země, projekt Ekologie v praxi.
  • Připraví ekologický audit žáků.
  • Vypracovává rozpis úklidů kolem školy pro I.stupeň.

Jana Daňková – správní zaměstnanec

• Spolupracuje na přípravě akčního plánu EVVO.
  • Předává informace ze schůzek Ekorady správním zaměstnancům.
  • Zprostředkovává zpětnou vazbu od správních zaměstnanců.
  • Kontroluje na správné třídění odpadu.
  • Stará se o květinovou výzdobu v přízemí a ve sborovně.