ŠIC knihovna / FreeCoolIn / podzimní prázdniny

O podzimních prázdninách se v ŠIC knihovně sešlo 15 dětí od 1. do 6. třídy. Zkoušeli jsme si vyrobit pidiknížečku. Bez šití, bez klasického zpracování, ale spíš metodou, která by vzdáleně mohla být nazvána origami. A tak se přehýbalo, skládalo, stříhalo, lepilo. Děti si vyzkoušely nejen voji zručnost i prostorovou orientaci, když se papíry ohýbalu tam i onde, ale také své představy o dostatku a touze mít víc - tedy hlavně to, že často MÉNĚ JE VÍCE. To když doslova "megalomansky" toužily po tom, aby jejich knižečka měla hodně, ale opravdu hodně stran. A tak ač měli informaci, co to může způsobit, mnohým to nedalo a toužili po své vlastní zkušenosti. Měly volnou ruku.Nu, nakonec se stránky přece jen ubíraly a to asi bylo to nejrkásnější, dojít k souladu, pochopení, poznání, aha momentu.

knihovnice Lenka Klemšová

Tento projekt je finančně podpořen z rozpočtu statutárního města Ostrava                             ostrava

Čtenářský klub / ohlédnutí / září, říjen

logo barevne sablonyII

Od září opět běží Čtenářský klub. Letos se sešlo 12 čtenářů od 1. do 6. třídy. Klub se schází každou středu vždy od 14:00 do 15:30.

A co vše jsme stihli? Kromě úvodního setkání s malinkým nečekaným rautem jsme si díky spisovatelce Katherině Rundell prošli kouskem Afriky, Holandska i Anglie, zjistili jsme, kdo je diplomat, jaká je jeho práce, seznámili se s knihami, které zrovna čteme, namalovali jsme si piraně. Z indícií jsme hádali, co to vůbec slovo Rundell znamená. Když jsme přišli na to, že je to příjmení spisovatele, zkoušeli jsme hádat, zda je to žena nebo muž. Podle dalších indícií jsme zkoušeli odhanout, jaké knihy píše. Vyšlo nám z toho dobrodružství. To nám napověděla zvláštní tajenka, která se také neobvykle řešila. No a když jsme všechno tohle měli pohromadě, vrhli jsme se přímo na jednu z knih Katherine Rundell. Na knihu Dobrodruh. Tu jsme nejen četli a předvídali, ale také poslouchali prostřednictví ukázky z její audioverze na Audiolibrixu.

A protože děti milují loutky a maňásky, v jiných dnech vymýšlely svou vlastní divadelní maňáskovou hru, ve které se opět více seznámily a vyzkoušely si, jak je často těžké na něčem se domluvit a pak to ještě předvést. Malinko jsme nakousli i knihu POHÁDKY A MAÉhHRY, autorskou knihu s malým loutkovým divadélkem i loutkami, coby šablonami.

knihovnice Lenka Klemšová