Leze to, píchá to, co je to?

Ve čtenářském klubu máme rozečtenou knihu O Kuliferdovi. V dnešní kapitole jsme si četli o tom, jak se do Kuliferdovy domácnosti dostal ježek. Věděli jste, že je ježek velmi zajímavý živočich? Encyklopedie nám prozradila, že ježkovo tělo pokrývá kabát z cca 5 000 ostrých bodlin, které jsou po narození jako chlupy a během ježkova vývoje se mění na ostrou trčící bodlinu dlouhou až 3 centimetry. Bodliny chrání ježka před nepřáteli, avšak existují tací, před kterými ho neubrání, a to lišky a auta. Taky jsme zjistili, že je ježek výborný sportovec. Běhá, leze, zahrabává se do hromady listí, a když je to potřeba, tak i dokonce plave. Ježka nám bude připomínat vyrobená záložka do knihy.

 

logoESF MSMT

Výlet do minulosti

Ve čtenářské dílně čteme na pokračování knihu Terezínské ghetto : tajemný vlak do neznáma. Je to titul z edice Kouzelný atlas putování časem, podporující čtení s poučením, který přenáší čtenáře do různých historických etap. Jak je patrné z názvu titulu, tak se momentálně nacházíme v době druhé světové války. Každý čtenář si v rámci tichého čtení přečetl jednu stránku z kapitoly, a poté ostatním sdělil, co se dočetl. Protože se v textu objevila spousta neznámých slov jako: knabino, pinktlichkajt, halacha, ghetto a další, měli čtenáři za úkol zjistit jejich význam na internetu. Jako zpestření na závěr si čtenáři vyzkoušeli obalovat své oblíbené knihy, a to hned dvěma způsoby, ručně tak, jak to dělají knihovníci a pak pomocí obalovacího stroje.

ostrava

Čtenářský klub se představuje

I v letošním školním roce pokračuje ve své činnosti oblíbený Čtenářský klub (projekt Učíme se společně), který se schází pravidelně každý čtvrtek ve Školním informačním centru. Žáci si navzájem prezentují a doporučují volnočasovou četbu, trénují zde hlasité a tiché čtení, a pomocí rozmanitých čtenářských pomůcek a her jej rozvíjejí. První společně čtenou knihou je kniha O Kuliferdovi. Kuliferda je malý hrášek, který se nechtěl uvařit v hrachové polévce, a tak utekl z hrnce. Poté mu vyklíčily ruce i nohy a začal prozkoumávat domácnost, ve které se objevil. Po přečtení kapitoly jsme si formou vylosovaných otázek ověřili, že jsme čtenému porozuměli a vyrobili si hlavního hrdinu - Kuliferdu.

logoESF MSMT

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk