Valentýnka a daleké kraje

Blíží se letní prázdniny a s nimi cestování, a proto se nám náramně hodí ke společné četbě ve Čtenářském klubu s mladšími žáky nově vydaná kniha Ivany Peroutkové, Valentýnka a daleké kraje. Další příběh o holčičce Valentýnce, která je velice podnikavá, a co si usmyslí, to provede. Jednou si hrála na to, že je majitelkou kosmetického salonu a společně s kamarády vyráběla šumivé koule do koupele. Dala do novin inzerát a pak jedna paní skutečně přišla, zazvonila u branky, že si chce koupit šumivky, a byl z toho malér. Tentokrát si založila cestovní kancelář a my jsme zvědaví, jak to všechno nakonec dopadne. Knihu opět vytvarně doprovodily něžné obrázky Ivony Knechtlové, která nám ochotně poslala k četbě jako omalovánku jednu ilustraci z této knihy.

logoESF MSMT

Pozor, v knihovně je kocour!

Tak zní název nové knihy, kterou napsala Klára Smolíková. Knihovnice se zúčastnila v Národní knihovně ČR jejího křtu, při kterém se bylo možno setkat osobně se samotnou autorkou, ale i s dalšími lidmi, kteří se podíleli na jejím vydání, jako například s ilustrátorem, Vojtěchem Šedou a redaktorkou nakladatelství Mladá fronta. Tento titul máme nově ve školní knihovně a teď dokonce s věnováním spisovatelky i ilustrátora. Kniha čtenáře zavede do historie knihoven na našem území. Je plná zajímavostí a pro lepší názornost ji doplňují komiksy. Autorka knihovníkům předvedla, jak lze s knihou pracovat, takže ji v příštím školním roce určitě využijeme při besedách a ve Čtenářských klubech.

Vánoční překvapení v létě

Starší dívky si ve Čtenářském klubu odhlasovaly jako titul pro společné čtení na pokračování Vánoční překvapení od populární spisovatelky Jacqueline Wilson. Během četby se seznámily s hlavní hrdinkou Hetty, žijící v nalezinci, kam jí její maminka odložila, ale ne proto, že by ji nechtěla, ale proto, že by ji neuživila. Tento příběh se totiž odehrává v dobách viktoriánské Anglie, kdy to svobodné matky neměly vůbec jednoduché. Hetty je i přesto se svou mámou v kontaktu a obě sní o tom, že jednou budou zase spolu. Na závěr jsme si povídaly o tom, za co je kdo vděčný. Všechna děvčata se shodla v tom, že jsou vděčná hlavně za své rodiče.

logoESF MSMT