Září - FreeCoolIn - OBALOVÁNÍ

zari obalovani

Tento projekt je finančně podpořen z rozpočtu statutárního města Ostrava                                                                    ostrava

Ohlédnutí za letním FreeCoolInem

freecoolin                     Léto uteklo jako voda a s ním také náš letní volnočasový klub FreeCoolIn, který dětem nabídl několik dní plných hraní, tvoření, stekávání i cestování.   

Cestovali jsem jak v prostoru, tak v čase. Každé ráno jsme si společnými silami namalovi maskota dne - to aby se nám vše dařilo. Vznikl tak nejeden pondělník / pondělnice, úterník, středečník, čtvrtečnice, pátečník atd. - na všechny maskoty se můžete přijít podívat do knihovny. Když byl maskot na světě, vrhli jsme se na výrobu prastaré deskové hry, kterou nalezli archeologové v Egyptě, v městě Uru. Proto také této deskovce dali jméno "Královská hra Uru." Nutno podotknout, že její stáří se odhaduje na cca 4600 let a že k deskovce našli nejen hrací plán, kameny a kostky v podobě pyramid, ale také pravidla tesaná do kamene. Pravidla stále čekají na svého luštitele. Badatelé se ale nedali odradit a přece jen zkusili odhadnout, jak se tenkrát hra asi hrála. Nechali jsme se inspirovat a sami si hru vyrobili. Namalovali jsme si hrací plán, ze samotvrdnoucí hmoty vymodelovali kameny a pyramidky, vytvořili jsme si ke hře krabičku a nakonec si Královskou hru Uru zkusili i zahrát. Je to hra pro dva hráče a moc nás bavila. 

Venku jsme se pak např. přemístili do Japonska a zkusili si zahrát hru jménem Gačanko, ke kterém jsme potřebovali umět jinou hru - původem také z Japonska - Džank, ken, pon - což česky neznamená nic jiného, než Kámen, nůžky, papír. Další hrou pak byl Zik, zak, zuk, který se hraje ve Španělsku, Francii, Itálii a Anglii. Hru z newyorských ulic - Skelly - nám přerušil déšť. Také hru Suag ma, původem z Laosu, nám přerušil déšť, my jsme se ale nedali a vyrobili jsme si ji a zahráli v knihovně - lze ji totiž hrát jak venku pomocí přírodních materiálů, tak uvnitř pomocí papírků a knoflíků nebo kamínků vyrobených opět ze samotvrdnoucí hmoty. Fantazii se meze nekladou.

Z retroher jsme si zaskákali gumu, zahráli školku s míčem, švihadlem, Bumbrlíka, vyvolávku, Mrazíka, Chobotnice, Cestu mezi kravinci atd.

Jak říkám, léto uteklo, jako voda a s ním také náš letní volnočasový klub FreeCooLIn.

                                                                                                                                                                                                              knihovnice Lenka Klemšová

 

 

 

 

Tento projekt je finančně podpořen z rozpočtu statutárního města Ostrava                                                                                                                          ostrava

 

Best World Bookamker williamhill.com reviewbbetting.co.uk