Cesta kolem světa za 5 dní

Klub FreeCoolIn pořádá každoročně v srpnu prázdninový projekt s názvem Cesta kolem světa za 5 dní. Zájemci, kteří tráví letní prázdniny ve městě, tak mohou alespoň tímto způsobem procestovat kus světa.  Na každé dopoledne byl připraven program v podobě prezentace a videa o dané zemi, nechyběla ani ochutnávka místních pokrmů a výroba suvenýrů na památku. To vše bylo doplněno soutěžemi v získaných znalostech.

Prvním navštíveným místem, byl řecký ostrov Santorini. Ostrovu dala dnešní podobu největší sopečná erupce v historii lidstva. Proto také jeho pláže pokrývá černý sopečný písek. Paradox je, že v typických bílých terasovitých domečcích s modrou střechou, které byly původně vybudovány jako obydlí pro chudé, si dnes mohou dovolit strávit dovolenou pouze bohatí lidé.  Jedna noc zde stojí přes 20.000 korun. Ochutnali jsme řecké olivy a odvezli si na památku matóchandro. Jedná se o symbol modrého oka, jehož úkolem je chránit svého majitele před zlou mocí.

Druhým místem, byl baleárský ostrov Mallorca. Zde jsme se dozvěděli spoustu zajímavostí o chodu tamějších škol.  Třeba to, že ve španělských školách neexistují šatny. V témže oblečení zvenčí usedají žáci i do lavic. Pouze si odloží bundu a nepřezouvají se. Nepřevlékají se ani do hodin tělocviku. Když mají v rozvrhu tělesnou výchovu, přicházejí do školy rovnou ve sportovním oblečení. Vyzkoušeli jsme si na „vlastní nohy“ Zapatos Mallorkinas neboli Mallorské sandály. Tyto kožené sandály mají všechny stejný design, liší se pouze barevným provedením. Jsou velice pohodlné, dají se nosit dvěma způsoby, buď jako sandály, nebo jako nazouváky. A to hlavní je, že jsou unisex. Tento praktický suvenýr si naši cestovatelé ušili na památku. Na posilněnou ševci ochutnali studenou rajskou polévku gazpacho, k ní přikusovali tortilla chips a vynikající klobásu chorizo.

Třetí zemí bylo Bulharsko. Věděli jste, že Bulhaři vynalezli digitální hodinky, nebo že v Bulharsku nemají kalendář se jmény na každý den jako my? To jsou jen dvě z mnoha zajímavostí o této zemi. Nejznámějším bulharským pokrmem je jogurt. Bulhaři ho považují za prostředek k udržení dlouhověkosti. Obsahuje totiž bakterii Lactobacterium Bulgaricum, kterou prý nenajdete nikde jinde na světě. Jako místní specialitu jsme ochutnali banitsu, slaný koláč v podobě šneka, který se peče i na Vánoce. Zapékají se do něj tzv. kusmeti, tedy nejrůznější drobnosti pro štěstí. Mohou to být mince, kusy větviček s pupeny či papírky s citáty. Nejstarší člen rodiny koláč rozkrájí, každý u stolu si vezme kousek. Podle toho, co v koláči najde, bude mít štěstí, zdraví či úspěch.  Domů jsme si přivezli červeno-bílé marteničky, jež si Bulhaři vzájemně darují s přáním štěstí a zdraví každý rok 1. března.

Předposlední navštívenou zemí bylo Portugalsko. Povyprávěli jsme si legendu o tom, proč se stal kohout symbolem této země, také o modrých kachlících azulejos, které jsou zde k vidění skoro na každém kroku. Zdobí dokonce i fasády budov. Kachlíková mozaika byla tedy jasnou volbou ve výběru našeho suvenýru. V Portugalsku se daří korkovému dobu. Překvapilo nás, co všechno lze z korku vyrobit. U nás jsme zvyklí na korkové zátky do lahví, na korkové prostírání, ale taková korková kabelka, klobouk nebo kravata? V této zemi jsme ochutnali mandle – významný portugalský vývozní artikl.

Poslední cesta nás zavedla na ostrov Kypr, který už několikrát rekordním způsobem přesáhl normy EU v oblasti čistoty vody a místních pláží. Jezdí se tady, stejně jako třeba v Anglii, na levé straně silnice. Kypr je nazýván Ostrov bohyně Afrodity, ta se tu totiž prý podle báje zrodila z mořské pěny. Jeden z kamenů viditelných přímo z pláže je nazýván Afroditina skála. Říká se, že žena, která si ve zdejší vodě smočí nohy, probudí se další den o jeden rok mladší. Sladkou tečku za celým týdnem udělala ochutnávka zmrzliny. Tuto cestu nám bude připomínat originální plátěná taška vyzdobená pomocí šablon a foukacích fixů.

Už teď přemýšlíme nad tím, do kterých zemí se vypravíme příští rok.

ostrava