Fyzika 9. ročník – Astronomie 13.6.2024

Žáci 9. ročníku v hodinách fyziky využívají pro studium závěrečné kapitoly – Astronomie program Stellarium. Jedná se o počítačový program pro simulaci planetária. V tomto programu lze pozorovat oblohu v reálném čase tzn. východ a západ Slunce, jednotlivé hvězdy, souhvězdí, planety, planetky a jejich měsíce, polohu družic, Mléčnou dráhu a mnohé další.

Žáci měli za úkol v programu najít souhvězdí svého znamení zvěrokruhu. Seznámili se také s pojmem cirkumpolární souhvězdí a zakreslili jedno z nich – souhvězdí Cassiopeia. Dále také využili ovládání času a prohlédli si oblohu v roce 1995 nebo třeba v roce svého narození. Zároveň program využíváme k popisu planet Sluneční soustavy, k prohlížení jejich oběžných drah, měsíců, prstenců atd.

Ing. Tereza Jadviščoková