Lovci perel

Milí žáci, vážení rodiče. Od ledna 2024 jsme pro 2. a 3. třídy připravili čtenářský projekt Lovci perel, který v roce 2010 vymyslela knihovnice z Hradce Králové, Bc. Alice Hrbková. Projekt má takový úspěch, že se se svolením autorky začal realizovat i v dalších knihovnách po celé ČR.

Jak celá akce bude probíhat?

• Ve školní knihovně jsou knihy zapojené do projektu označené na hřbetě perličkou a na deskách nápisem JSEM PERLORODKA.
  • Perlorodkou nemusí být jen kniha z knihovny, ale také např. kniha, co mají děti doma, kterou dostali od Ježíška, na narozeniny, půjčili si od kamarádů.
    Podmínkou je, aby takováto kniha byla v seznamu Lovců perel, ten najdete na stránkách - www.lovciperel.cz. Zde si můžete otázky vytisknout, přepsat ručně, popř. poprosit o vytištění paní knihovnici ve školní knihovně.
    (Pokud v seznamu kniha není, mohou rodiče pro takovouto knihu otázky podle vzoru vytvořit. Stejně tak žáci. Tyto otázky se pak mohou zaslat do Hradce Králové a pokud se schválí, stanou se součástí seznamu Lovců perel a vy tak přispějete svou aktivitou čtenářům napříč ČR.)
  • Když si děti knihu zapůjčí, najdou v ní HRACÍ KARTU s otázkami. Ty během čtení zodpoví.
  • Vyplněnou hrací kartu odevzdají paní knihovnici ve školní knihovně.
  • Paní knihovnice zkontroluje otázky.
  • Pokud jsou otázky zodpovězeny správně, dostane čtenář:
    • PERLU - perlu děti obdrží v případě, že zodpoví první část otázek vztahujících se ke knize a nevyplní nepovinné otázky. Perličku navlečou na pruženku/provázek, který mají umístěný ve třídě spolu s ostatními žáky a začnou si tvořit čtenářský náramek.
    • BANKOVKU v hodnotě 50 Morionů - peníze dostanou za celou vyplněnou kartu, tedy i za zodpovězené nepovinné otázky.
    • Peníze si každý pečlivě stráží, děti ví, že pokud bankovky ztratí, nedostanou náhradou žádné další.
  • Za tyto peníze si mohou během školního roku nakupovat antikvariátní knihy. Půjde převážně o knihy vyřazené z jiných knihoven.
    ANTIKVARIÁT LOVCŮ PEREL bude otevřen ve školní knihovně každou 1. středu v měsíci. A kdo ví, třeba se v antikvariátě objeví i něco navíc.
  • 2. třídám se tyto vyplněné hrací karty budou vracet. Děti si je založí do svých složek PŘÍBĚHY NA PROVÁZKU ke čtenářskému listu knihy.
  • 3. třídy - zde záleží na dětech, zda si chtějí list po zkontrolování ponechat u sebe nebo zda je nechají ve školní knihovně.

Milé děti,
moc se těším na vaše odpovědi, na to, jak spolu budeme lovit čtenářské knižní perličky. A abych pravdu řekla, obzvláště se těším na odpovědi u NEPOVINNÝCH OTÁZEK, protože u nich můžete vyjádřit svůj vlastní názor. A váš názor je pro mě, knihovnici, vždycky zajímavý. Lovcům perel zdar!

knihovnice Lenka Klemšová