Projekt žákovského parlamentu 23.5.2024

Podobně jako loňský školní rok, tak i letos využil školní parlament financí uvolněných na projekty žákovských parlamentů a v rámci participativního rozpočtu „BO NÁM TO NENÍ JEDNO“ se pustil se do organizace a realizace projektu „NA DVOŘE SI DĚTI HRÁLY“.

Snad již tradičně, každoročně a s velkou oblibou dětí náš školní parlament připravuje „DEN NARUBY“. Jedná se o den, kdy děti učí děti.  A tak padla myšlenka tento den „povýšit“ a připravit učení se na dvoře, v našem případě na ploše školní zahrady, a prožít školní chvilky hravou a zábavnou formou.  Stále však v duchu děti učí děti.

Myšlenka připravit program pro děti 1. – 5 tříd se nám naskytla již na konferenci školních parlamentů na podzim 2023. Nabídka semináře SVČ Korunka pro žáky z žákovských parlamentů, která nám přiblížila myšlenku celého projektu, byla jasným startem.  Zde jsme se naučili projekt vymyslet, sepsat, postavit realizační tým, určit si role, spočítat finance. V podzimních měsících jsme tak na setkáních parlamentu myšlenku rozpracovali a následně žádost podali.

Měsíc březen byl časem pro začátek dlouhé a systematické práce. Bylo potřeba si vybrat a nastudovat pokusy z oblasti jednoduché fyziky, chemie a biologie. Pokusy takové, které budou srozumitelné a zároveň dokážeme odpovídat na otázky: JAK? PROČ? KDE?

Když bylo vše připravené, stačilo to poslední, a to pozvat své malé spolužáky na „DVŮR“. V pondělí 20. května 2024 na deseti stanovištích byly připraveny pokusy a aktivity. Vyráběly se telefony, barvily se provázky přírodními barvivy (kurkuma, paprika …), batikovaly se látky barvivy z červeného zelí, vyráběly se lávové lampičky…… . Vše bylo zakončeno malou tombolou a sladkou odměnou.

Nyní zbývá už to poslední - společně si sednout, zhodnotit a ….. VYMYSLET, CO ZORGANIZOVAT PŘÍŠTÍ ROK.

Mgr. Markéta Beková (koordinátor ŠP)

Tato akce byla finančně podpořena z rozpočtu statutárního města Ostrava.