ŠD Vánoční besídka – kroužek flétny 19.12.2023

Vánoce by měly být obdobím, kdy lidé věnují pozornost svým blízkým, rozdáváním radosti, lásky a úsměvů kolem sebe. Navodit příjemnou vánoční atmosféru a strávit společné chvíle se svými nejbližšími jsme se snažili s dětmi z kroužku “Flétna“ na vánoční besídce. Besídku jsme pojali jako ukázkovou hodinu, kde děti předvedly, jakou formou hodina flétny probíhá od samých začátků, kdy tento hudební nástroj držely poprvé v ruce. Ukázaly rodičům, že kroužek flétny není jen o samotném hraní na hudební nástroj, ale také o dýchání a teorii. Předvedly různá dechová cvičení, do kterého se zapojili i někteří rodiče. Každý z dětí zahrál písničku, kterou si sám vybral. Došlo také na společné hraní písní. Děti hrály písničky také formou pošty, kdy každý z nich zahrál jeden takt a píseň si tak posílaly mezi sebou. Poznávaly písničky podle začátečních tónů a ukázaly své znalosti z teorie, čtením not z kartiček. Poté se rozezněly koledy hrané dvojhlasně. Na závěr jsme si všichni zazpívali píseň od Evy Farné „Vánoce na míru“. Děti byly za svou píli obdarovány balíčky s perníčky J.

Poté mohla začít neoficiální část besídky, kdy si rodiče a sourozenci dětí přinesli různé hudební nástroje. Objevily se různé druhy fléten – altova, příčná flétna, kytara, housle a také etnický hudební nástroj s názvem Brumle. Rázem se vytvořil pestrý orchestr. Za doprovodu hudebních nástrojů jsme si zazpívali vánoční koledy. Postupně se přidávali všichni rodiče, a tak ve třídě vznikla atmosféra plná radosti a vánočního ducha. Děti také ukázaly, že flétna není jediný nástroj, na který umí hrát. Ve třídě zazněly housle a jeden z tatínků nám předvedl hru na velmi netradiční nástroj – Brumli.

Vánoční besídka zájmového kroužku flétna a jejich rodičů tak nebyla jen ukázkou hudebních dovedností, ale i příležitostí pro společné prožití radosti z hudby a vánoční atmosféry. Pro malé flétnisty to byl okamžik, na který budou dlouho vzpomínat, a pro rodiče jedinečná příležitost vidět a sdílet radost ze hry svých dětí. S krásným pocitem plným pohody jsme všichni odcházeli domů.

vychovatelka Helena Drahošová