Úspěchy v Logické olympiádě žáků 5.B 15.12.2023

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou Česko založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování. V roce 2023 se do této soutěže zapojilo mnoho žáků naší školy. V základním kole kategorie A pro 3.- 5.ročník ZŠ ze třídy 5.B konkrétně15 žáků.
Do krajského kola pak postoupili:

Šeděnková Adéla, Cagáňová Erika ze sdíleného 1. místa naší školy,
Štěpánková Stella z 2. místa naší školy,
Janota Nikola z 3. místa naší školy,
Eliášová Justyna z 4. místa naší školy,
Ptášnik Jiří (4.B) z 5. místa naší školy.

V krajském kole, jež se konalo 3.11. 2023 na Krajském úřadu Ostrava, si děvčata vedla výborně.

Do finále soutěže, celostátního kola, postoupily:

Šeděnková Adéla z 2. místa v krajském kole,
Janota Nikola z 4. místa v krajském kole,
Štěpánková Stella z 6. místa v krajském kole.

Těsně postup unikl postup Eliášové Justyně (8. místo) a velmi dobře si vedla i Cagáňová Erika (13. místo). Ptášnik Jiří se umístil na 20.místě.

Celostátní kolo se konalo 4.12. 2023 v Poslanecké sněmovně v Praze. Naše žačky se moc těšily na zapeklité úkoly, ale vůbec neměly trému. Na rozdíl od ostatních soutěžících, kteří tam byli sami, naše děvčata tvořila prima partu, která si celou událost velmi užívala a rozdávala úsměvy do všech stran. Děvčata pak zhodnotila finálové kolo tak, že bylo velmi náročné jak časově, tak i zadanými úlohami, ale rozhodně to byla super výzva.
Z celkového počtu 65 soutěžících se umístila děvčata takto:

Šeděnková Adéla na 20. místě (po devatenácti místech obsazených pouze chlapci 1. dívka )
Janota Nikola na 45. místě (10. dívka)
Štěpánková Stella na 53. místě (13.dívka)

Veliká gratulace!!!! Děkujeme za skvělou reprezentaci školy!!!!!

Děvčata doufají, že se ještě do Poslanecké sněmovny vrátí. Už nyní řeší nejen tato děvčata, ale i jiní žáci třídy 5.B další zajímavé příklady například v rámci soutěže Pikomat, což je korespondenční seminář pro žáky 6. až 9. tříd základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Seminář organizují studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Dále se 9 žáků zapojilo do Matematické olympiády, kde bojují o postup do krajského kola, které se uskuteční 24. 1. 2024.

Matematika není nuda nebo jen počítání s čísly. Je to zábava, bádání, zkoušení a veliká radost, když se podaří najít řešení. Všem, kteří si to užívají, přejeme hodně radosti a štěstí.

Mgr. Monika DELINČÁKOVÁ