Víkendový pobyt rodičů s dětmi na Čartáku 5.6.2023

Opět po roce si pro nás Sdružení rodičů a přátel školy připravilo víkendový pobyt na horském hotelu Čarták. V pátek 2.6.2023 jsme všichni natěšení, nabalení, s dobrou náladou a sluncem nad hlavou u školy nastoupili do autobusu. Během cesty jsme se dozvěděli, kam to přesně jedeme, a také podrobnější informace o tom, co tam dělat budeme. Po necelé hodince jízdy už jsme byli na místě. I zde nás vítalo sluníčko, jen s trošku víc vyfoukaným ovzduším.

Po rozdělení pokojů a rychlém ubytování už už děti běžely do společenské místnosti, kde pro ně byla připravena první zábavná a tvořivá činnost – malování na kamínky. Po společné večeři si děti užívaly hřiště s houpačkami, prolézačkami a kladkou, někteří si na hřišti zahrály i fotbálek. Mezitím se však již chystalo ohniště, zpěvníky a samozřejmě náš dvorní zpěvák a kytarista Jarda Kuchař byl připraven k pohodovému posezení se zpěvem u ohně. O ten střídavě pečovali další účastníci pobytu. Při zpěvu samotném nám ale neunikl nádherný západ slunce a také jsme byli svědky nezvyklé podívané. Pouhým okem jsme viděli dvě jasné planety Sluneční soustavy, Venuši a Mars, před pestrou otevřenou hvězdokupou M44 (lidově zvanou „Jesličky“ nebo „Včelí úl“) v souhvězdí Raka.

Po klidném, zdravém a silou naplňujícím spánku jsme v sobotu ráno při snídani poslali něco dobrého do bříška a pak se hned vyráželo na výšlap kolem Soláně. Aby nám cesta příjemně ubíhala, připravila si paní družinářka Helenka a její družina spoustu aktivit, her a soutěží pro děti a jejich rodiče. Při první hře se seznámily skupinky dětí a po týmech hledaly poztrácené části obrázku své barvy, tyto pak správně složily a ještě napsaly na kartičku, co že je to za kytičku. Rodiče při této hře odpočívali nebo povzbuzovali. Až při hře následující se rodiče zapojili a své ruce s dítětem či dětmi spojily. Coby pořádkumilovní turisti pak spolu probíhali nebo procházeli kus lesa a v něm hledali obrázky věcí, které do lesa rozhodně nepatří. Na cestičce byly připraveny různé kontejnery, na které pak obrázky pokládali. A jelikož byly všechny týmy označeny kartičkou OZO ve své barvě, zeptali jsme se také dětí, zda vědí, co tato zkratka znamená. Vy to víte? Po dalších pár kilometrech jsme se zastavili, najedli a napojili Pod Kotlovou. Někteří měli chuť na sladké a dali si pravý valašský frgál, jiní uvítali nabídku domácí klobásy či pašeráckých párků. V další části výšlapu na děti čekala ještě jedna aktivita a to Kimova hra k procvičení zrakové paměti. Při pohodlné cestě z kopce v krátkém úseku bylo rozmístěno přesně 10 obrázků. Dole na paloučku pak čekalo několik zapisovatelů a každý soutěžící jim řekl všechny, které si zapamatoval. Důležité také samozřejmě bylo, abychom si obrázku vůbec všimli. Před příchodem zpět na hotel jsme ještě pozorovali krásy přírody a v hotelu jsme si dali pozdní oběd. Před večeří jsme stihli také spravedlivě vyhodnotit všechny úkoly a rozdat ceny. Tím ale sobotní program nebyl ještě zdaleka vyčerpán. Nejprve se všichni kvízoví nadšenci rozdělili do družstev po osmi a pak mohlo zápolení začít. Paní předsedkyně Adéla Šípová měla kvíz připraven na 5 různých kol, tak nebylo divu, že se všem ke konci již trošku z hlavičky kouřilo. Nejlepší tým byl odměněn! A protože se nám mezitím venku malinko setmělo, mohly děti vyrazit na stezku odvahy. Všechny děti ji hravě zvládly a na konci našly svůj poklad.

Neděle byla ve znamení balení, loučení se s okolím Čartáku a odjezdu autobusem, který nás hned po snídani převezl na Bumbálku. Odtud jsme šli opět plní elánu na další část výšlapu, vlastně „sešlapu“ na Bílou a během cesty si užívali přírody, čistého vzduchu, her a soutěží. Na Bílé nás čekala zasloužená odměna a závěrečné vyhodnocení víkendového pobytu. Dětem jistě přišlo vhod i osvěžení dětskými špunty.

Jaké další akce si pro nás SRPŠ připraví v příštím školním roce? Odpověď sice neznáme, ale již nyní se na ně těšíme! Vždycky totiž stojí za to!

Mgr. Jana BORIKOVÁ, Mgr. Mario ZEMÁNEK, Helena DRAHOŠOVÁ

Projekt je spolufinancován z rozpočtu Městského obvodu Ostrava - Jih.